TR | EN
E-posta Şifre Değişimi için bilgilendirme
13.07.2021

E-posta Şifre Değişimi için bilgilendirme

T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi ile kamu kurumlarından talep edilen ve ISO 27001 Bilgi Güvenliği Yönetim Sistemi kapsamında oluşturulan Parola Politikası gereğince kurumsal e-posta parolalarının 6(altı) ayda bir kez değiştirilmesi gerekmektedir.

Bu kapsamda 09 Ağustos 2021 tarihinden itibaren son 6 ay içerisinde şifresini güncellememiş olan tüm e-posta kullanıcıları sunucu web ara yüzünden ilk giriş işlemlerinde parola değiştirme sayfasına yönlendirileceklerdir.

E-posta parolalarının nasıl değiştirileceği ile ilgili detaylı bilgiye https://bidb.ogu.edu.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

Kurumsal Personel E-Posta Hesapları için Şifre Değiştirme Talimatları

 

 

  • Tercihler sekmesini tıklayınız.

  • Genel kısmında Oturum Aç bölümündeki Parolayı Değiştir düğmesine tıklayınız.

  • Güçlü parola oluşturma kurallarına uygun olarak yeni şifrenizi belirleyiniz.

Parolanızı mı unuttunuz?

  • E-Posta şifrenizi hatırlayamadığınız için sunucuya giriş yapamıyorsanız giriş sayfasındaki Parolanızı mı unuttunuz? bağlantısını tıklayınız.

  • Açılan Netyetki şifre değiştirme sayfasında aynı anda hem Netyetki şifreniz hem de E-posta hesabınızın şifresi güncellenecektir.

  • İşlemler esnasında “Kullanıcı Adı, Cep Telefonu veya E-Posta Adresi bilgileriniz eşleşmemektedir” şeklinde uyarı alırsanız bilgilerinizi güncellemek için Personel Daire Başkanlığı ile temasa geçebilirsiniz.

 

  • SMS kodu ile başarılı şifre değiştirme işlemi sonrasında e-posta adresinize bilgilendirme e-postası gönderilecektir. İşlem sonrası e-posta şifreniz ile aynı anda Netyetki şifreniz de güncelleneceği için Bilgi İşlem Hizmetlerine, UZEMÖYS, AVESİS ve BAPSİS gibi Netyetki ile entegre sistemlere de yeni şifreniz ile girebileceğinizi unutmayınız!

 

Personel e-Posta şifre değiştirmeye zorlama sonrası karşılaşılabilecek uyarı ekranları

E-Posta şifreniz güncel değilse https://mail.ogu.edu.tr/ adresinden yapacağınız ilk giriş işleminde yeni parola belirlemeniz istenecektir.

 

  • MS Outlook ve benzeri E-Posta istemci uygulaması kullananlar aşağıdaki hata ile karşılaşabilirler. Bu tip hatalar ile karşılaşan e-posta kullanıcıları https://mail.ogu.edu.tr/ adresinden giriş yaparak yeni parolalarını belirleyebileceklerdir.