VPN

VPN, Virtual Private Network'un (Sanal Özel Ağ'ın) kısaltmasıdır. VPN ile Internet erişimli ağlar üzerinden güvenli bir şekilde kullanıcıların kendi kurum ve kurum kaynaklarına erişimleri sağlanmaktadır. Kullanıcı ve kurum arasında kurulan VPN bağlantısı üzerindeki haberleşme şifrelenerek haberleşmenin üçüncü kişiler tarafından dinlemesi engellenir. Aynı zamanda haberleşme içeriğinin bütünlüğü (haberleşme içeriğinin değiştirilmemesi) sağlanır.

 

ESOGÜ VPN hizmeti ise, ESOGÜ personelinin kurum içi ağda bulunan kaynaklara, kurum dışından ulaşmasını sağlayan bir hizmettir. Kullanıcılar VPN sistemine bağlandıklarında kurum içinden sanal bir IP adresi alırlar. Bu sayede kurum dışına yasaklı olan lisanslama hizmetleri gibi servislerden faydalanabilirler ve kurum içindeki bilgisayarlarına, dosya paylaşımı veya uzak masaüstü seviyelerinde erişebilirler.

 

Bu hizmeti kullanabilmeniz için öncelikle ihtiyacınız olan Kurum Sicil Numaranız ve Parolaniz, http://destek.ogu.edu.tr/ sistemine giriş için kullandığınız Kullanıcı Adı ve Parolanızdır. Öncelikle bu adrese giderek, karşınıza gelen Kullanıcı Adı ve Parolanızla giriş yaparak bu bilgilenizde bir hata olmadığını doğrulayabilirsiniz.

  

Destek sistemini ilk kez kullanıyorsanız giriş bilgisi için https://okds.ogu.edu.tr/

Eğer daha önceden bir  Kullanıcı Adı ve Parolanız varsa ve giriş yapamıyorsanız Bigi İşlem Daire Başkanlığı Sistem Destek Grubu ile iletişime geçebilirsiniz. (Dahili Tel:5245 yada    E-posta: okds@ogu.edu.tr)

• Kurum Personeli için; Sicil No (Örn: AA0111)