Vekil Sunucu Nedir?

Yapılan anlaşmalar gereği Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı web sitesi(kutuphane.ogu.edu.tr) üzerinden üniversitemizin üyeliği bulunan on-line veri tabanlarına sadece kampüs ağı içerisinden erişim izni mevcuttur. Bu hizmet için kampüs sınırları içinde bulunma zorunluluğunu ortadan kaldırmak üzere Proxy(Vekil) sunucu hizmeti kullanılmaktadır. 

 

Vekil(Proxy) sunucu veya Yetkili sunucu, internete erişim sırasında kullanılan bir ara sunucudur. Proxy, internet üzerindeki bir bilgisayar ile internete bağlı diğer bilgisayarlar arasındaki iletişimi sağlayan yardımcı bir geçiş yolu (gateway) sistemidir. 

Bir proxy sunucusu, sizden aldığı istekleri yürütür ve sonucu yine size iletir. Örneğin Proxy server kullanarak "nedir.com" sitesine bağlandığınızda Proxy nedir.com' a istek gönderir ve elde ettiği verileri size sunar. Dolayısı ile siz nedir.com' a direkt bağlanmış olmazsınız. Aynı zamanda, bu bilgiler proxy sunucusu üzerinde (cache) tutulur ve bir dahaki erişimde kullanıcının istediği bilgileri doğrudan ilgili siteden değil de, proxy servisinden gelir, önbellek (cache) den gelen veriler sayesinde iletişim hızı artar.